Miasta są dynamicznymi strukturami, które przeobrażają się nie tylko na przestrzeni lat, ale potrafią przejść metamorfozę również podczas jednego dnia. Gdy zapada zmrok, przestrzeń miejska zmienia się nie do poznania.

Oświetlenie nadaje nową wartość obiektom, może zmienić ich wzajemną zależność, hierarchię czy też oddziaływanie na użytkownika. Światło potrafi eksponować wybrane detale, jest w stanie również wyznaczać bądź też podkreślać osie widokowe. Ze względu na mnogość opcji, należy rozważnie planować rodzaj iluminacji adekwatny do miejsca i funkcji. Warto pamiętać, że oświetlenie znacząco oddziałuje na ład i orientację w przestrzeni, a przede wszystkim na poczucie bezpieczeństwa. Światła w mieście są źródłem trzech typów zagrożeń: estetycznych, ekologicznych oraz fizyczno-psychologicznych. Dlatego też do zagadnienia oświetlenia na terenie zurbanizowanym należy podchodzić z jak największą rozwagą, aby efekt wywoływał zachwyt, a nie problemy.

Oświetlenie ma znaczenie

Sztuczne światło w miastach jest obecne od ponad 200 lat. Aktualnie mieszkańcy mogą korzystać z oświetlonych ulic praktycznie w każdej jego części. Niebywałe korzyści, ale i zagrożenia, były zauważane już podczas pierwszych prób montowania oświetlenia w metropoliach. Na początku XIX w. intelektualiści przewidywali ogromny wpływ sztucznego światła na społeczność ? zmniejszenie ilości snu, większą podatność na przeziębienia czy też obawy prze...