Brzozy są drzewami kojarzonymi z typowym, polskim krajobrazem. Pięknie wyglądają nie tylko w okresie wegetacyjnym, ale też jesienią, gdy ich liście zyskują złocistą barwę (stąd określenie ?złota polska jesień?) oraz zimą, gdy odsłaniają swoje pnie, konary i gałęzie pokryte atrakcyjnie zabarwioną i różnorodnie łuszczącą się korą.

Wiele brzóz to typowe gatunki pionierskie ? światłożądne, tolerujące gleby lekkie, ubogie w składniki pokarmowe. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach miejskich, znosząc wysokie zasolenie podłoża, niską wilgotność i zanieczyszczone powietrze. Najbardziej znanym gatunkiem brzozy, pospolicie występującym niemal w całej Europie oraz w Azji (aż do zachodniej Syberii i Kaukazu), jest brzoza brodawkowata (Betula pendula). Ale jest to tylko jeden z kilkudziesięciu cennych gatunków brzóz, które można uprawiać w Polsce. W ostatnich latach w szkółkach pojawiło się wiele interesujących gatunków i odmian brzóz o oryginalnym pokroju oraz ciekawej korze. Warto poznać przynajmniej najciekawsze z nich.

Brzoza biała chińska

Brzoza biała chińska Betula albosinensis ?Fascination? to ciekawa odmiana przyciągająca uwagę cienką jak papier, kremowo-różową korą okrywająca pień i gałęzie. Drzewo to pochodzi ze środkowych i zachodnich Chin. Występuje wyłącznie na ograniczonym obszarze w górach, na wysokości 1600-3300 m n.p.m. i jest uznawana za gatunek endemiczny. Odmiana ?Fas...