Świat się zmienia. Przyspiesza nasze tempo przemieszczania się, postępują zmiany klimatyczne. To wszystko nie pozostaje bez wpływu na inne formy życia. Niekiedy stanowi to dla nas zagrożenie.

To właśnie postępująca globalizacja, intensyfikacja upraw rolnych, migracje i turystyka, ale i nowe warunki klimatyczne sprawiają, że naukowcy identyfikują nieznane wcześniej zagrożenia w naszych systemach wodnych. Bakterie, wirusy, pierwotniaki ? z wieloma z nich ścieżki postępowania są znane i wdrażane od lat, co począć jednak np. z antybiotykoopornymi patogenami? Jak postępować z coraz częściej występującymi w zasobach wodnych farmaceutykami? Efekt ich obecności można już obserwować  ? mówimy m.in. o feminizacji ryb wskutek zbyt wysokiego poziomu substancji hormonalnych w wodach. Stąd już tylko krok do wpływu na zdrowie ludzkie.
To wyzwanie dla świata nauki i dla technologii, która ma zapewnić bezpieczeństwo wody produkowanej przez przedsiębiorstwa wod-kan. Piszemy o tym szeroko w tym numerze, mając też na względzie nadchodzące zmiany prawne, czyli nowe zapisy w dyrektywie o wodzie do picia procedowanej właśnie przez Parlament Europejski.
Od grudnia tylko akredytowane laboratoria mogą badać ścieki oczyszczone. Jakie rodzi to konsekwencje? Poza ściśle proceduralnymi, także finansowe. Warto sięgnąć po dwa teksty, które zajmują się tym problemem.
Czy słyszeli państwo o kolejnej górze tłuszczu w Wielkiej Brytanii? Polscy wodociągo...