Nie ma, nie ma wody na pustyni, a wielbłądy nie chcą dalej iść? ? żywię nadzieję, że ten znany utwór nie stanie się niebawem top hitem list przebojów, Polska nie będzie pustynią, a oazy zieleni nie okażą się jedynie fatamorganą. Tę pesymistyczną wizję kreuję nie bez przyczyny ? zmiany klimatu wciąż postępują, w miastach potęguje się zjawisko antropopresji i uszczelniania gruntów, dochodzi do procederu betonowania przestrzeni miejskich ? a tu trzeba działać i to z rozwagą! 
Pod lupę bierzemy więc elementy błękitno-zielonej infrastruktury, które mogą przyczyniać się do ograniczenia skutków zmian klimatu oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, osiągając jednocześnie liczne korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Racjonalne gospodarowanie wodą, ale też ochrona cennych drzew w mieście, które stanowią naturalny klimatyzator i powodują wyraźne obniżenie temperatury, to kierunek, który powinny obrać nasze miasta. 
Tematy te zgłębiamy nie tylko na łamach najnowszego numeru ? będziemy je kontynuować podczas Forum Zarządcy Zieleni, na które już dziś serdecznie Państwa zapraszam. Myślę że to świetna okazja do omówienia bieżących problemów, ale też czas na wskazanie dobrych, sprawdzonych praktyk z kraju i zagranicy. Napływające zgłoszenia uczestników z całej Polski świadczą o tym, że potrzeba wymiany doświadczeń i poszukiwania złotego środka w kształtowaniu i zarządzaniu terenami zieleni ? nie tylko w obliczu zmian klimatu, ale też chociażby cięć budżetów samorządów na zieleń (spowodowanych m.in. zmianami w podatku PIT) ? jest duża. Szczegółowy program wydarzenia publikujemy na   str. 7. Forum Zarządcy Zieleni organizujemy 2 października w Warszawie, przy okazji innowacyjnych targów Green Area Show, podczas których zaplanowano dynamiczne pokazy maszyn komunalnych. Do zobaczenia!


Judyta Więcławska
Redaktor prowadząca