Stan gospodarki odpadami komunalnymi i przemysłowymi w Polsce jeszcze ciągle nie jest zadowalający. Odbiegamy w znaczny sposób od standardów europejskich i w szybkim tempie musimy to nadrobić. Obecnie nasza działalność w tym zakresie najczęściej polega na gromadzeniu odpadów na składowiskach. Te jednak szybko zapełniają się i zabierają przestrzeń, dlatego potrzebne są nowoczesne kompostownie i sortownie.
W tym wydaniu chcemy pokazać, że sytuacja nie jest taka zła, że istnieją dobre, wręcz wzorcowe rozwiązania, na co wskazują prezentowane w tym wydaniu doświadczenia Kęt czy Oświęcimia.
Strategię unikania odpadów można realizować na różne sposoby. W niektórych gminach segregacja jest już obowiązkowa, w innych wprowadza się programy pilotażowe, takie jak prezentowany program „kolekcjoner” realizowany w lubuskim Trzcielu.
W tym miesiącu zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do II edycji Konkursu o Szklaną Statuetkę. Imponująca liczba zgłoszonych ponad 100 jednostek daje jednoznaczny obraz poprawy świadomości ekologicznej i jej rzeczywistych efektów. Ogromnie cieszy nas, że segregacja odpadów staje się faktem. Mamy jednak świadomość, że przed nami jeszcze wiele do zrobienia.
Nowe ustawy o opakowaniach oraz ustawa o opłatach są poważnym krokiem naprzód w stosunku do tego co było dotychczas. Powstają nowe podmioty, które deklarują zajęcie się odpadami opakowaniowymi w skali całego kraju - atrakcyjną ...