„Wstępniak” do listopadowego, „polekowskiego” wydania „Przeglądu Komunalnego” od zawsze przygotowywał Redaktor Naczelny, Wojciech Dutka. Jednak ani w tym, ani w kolejnych wydaniach nie przeczytamy już jego tekstów ani przeprowadzonych przez Niego wywiadów. Nie usłyszymy też pochwał lub słów krytyki (tych pierwszych było więcej) za dobór autorów, tematów i zdjęć, za jakość druku. Nie poznamy Jego nowych pomysłów, nieraz na początku traktowanych jako szalone, a później jakże celnych i z powodzeniem przez nas realizowanych. Tego wszystkiego już nie będzie.
Ale wierzę w to, że skończymy wszystkie niedokończone sprawy, jakie nam pozostawił.
Jego dzieło, jakim jest wydawanie „Przeglądu Komunalnego”, będziemy kontynuować najlepiej jak potrafimy, na tak wysokim poziomie, na jakim nam je oddał.
To będzie najlepszy dowód, że Jego wkład pracy nie poszedł na marne.
A że tak właśnie będzie, już w najbliższych dniach będziemy mieli okazję się przekonać na Międzynarodowych Targach Ekologicznych POLEKO w Poznaniu. Zarówno o tej imprezie, jak i o wydarzeniach jej towarzyszących piszemy wewnątrz numeru. Nasz wydawca od wielu już lat organizuje podczas tych Targów: Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny, Zielone Forum oraz seminaria na Salonie Czystej Energii i Salonie Recyklingu (te dwie ostatnie to inicjatywy redakcji naszych miesięczników „Czysta Energia” i „Recykling”).
Po rocznej przerwie wraca na Targi młodzież i nauczyciele, okazją do tego będzie Otwarte Forum Edukacji Ekologicznej EKO MEDIA FORUM, którego organizatorem wykonawczym jest nasza firma.
Listopadowe Targi POLEKO już tradycyjnie są podsumowaniem roku pracy całej branży. Naszym wyrazem uznania dla najbardziej zaangażowanych będą przyznawane przez nas nagrody i wyróżnienia w Konkursie o Puchar Recyklingu, Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska oraz tytuły Promotora Energetyki Odnawialnej i Dyrektora Roku Zakładu Oczyszczania Miasta.
Z laureatem tej ostatniej nagrody, Wojciechem Janką z ZGKiM w Zielonej Górze, przeprowadziliśmy wywiad, który zamieszczamy wewnątrz numeru.
Wyjątkowo w tym wydaniu objętość „Zeszytów Komunalnych” (żółte strony) jest dwukrotnie większa. Było to niezbędne, gdy okazało się, że materiał przygotowany przez prowadzącego jest znacznie obszerniejszy niż oczekiwaliśmy. Dlatego – by w pełni oddać najnowszy stan wiedzy i przedstawić doświadczenia praktyczne w tym zakresie – zamieszczamy go w całości na 31 stronach.
Zapraszam do lektury.

Tomasz Szymkowiak
Dyrektor-redaktor naczelny wydawnictw