Ochrona środowiska to jedna z najtrudniejszych dziedzin w negocjacjach z Unią Europejską – o tym wiedzieliśmy od dawna, tutaj też wystąpiliśmy o najdłuższe okresy przejściowe, argumentując to olbrzymimi zapóźnieniami technicznymi i jeszcze większymi potrzebami finansowymi w tym zakresie. Tutaj też po raz pierwszy, twarde stanowisko Rządu uległo zmianie, ale głównie po to – jak mówią nasi negocjatorzy – by rozmowy przyspieszyć i zakończyć je w tym roku. Ponadto – jak przyznał wiceminister środowiska Janusz Radziejowski – w środowisku jest lepiej niż sądzono wcześniej, przygotowując stanowisko negocjacyjne.
Dlatego też skłonni jesteśmy zrezygnować z wielu okresów przejściowych, lub je przynajmniej skrócić. Dotyczy to głównie przemysłu energetyczno-paliwowego i gospodarki na styku rolnictwa i ochrony środowiska. Jak zapewnia Rząd nie ustąpimy w sprawie okresów przejściowych norm dotyczących gospodarki ściekami i odpadami. Tutaj bowiem dostosowanie do unijnych wytycznych jest najkosztowniejsze i spada głównie na barki samorządu. W ciągu najbliższych lat jest to też technicznie niewykonalne. Według ministerstwa środowiska wymaga to 34 mld euro, wybudowania kilkuset oczyszczalni ścieków, zakładów utylizacji odpadów oraz stworzenia systemu gospodarki odpadami. Gdyby jednak udało się wynegocjować takie okresy przejściowe, ważne byśmy ich nie przespali, załatwiając wiele innych ważnych spraw.
PRZEGLĄD KOMUNALNY zmaganiom samorządu w wypełnieniu tych zadań będzie wiernie pomagał i towarzyszył. Tak zresztą, jak robił to przez minione dziesięć lat. Tak, tak, to już dziesięć lat od momentu gdy w marcu 1991 roku pierwszy “zgrzebny” numer PRZEGLĄDU trafił do rąk samorządowców w całym kraju. Jak wyglądamy i o czym piszemy dzisiaj – sami oceńcie. Do tego wydania PRZEGLĄDU dołączyliśmy ankietę w której prosimy czytelników o opinie na nasz temat, jak nas oceniają, czego nam brakuje, ale także o to co jest dobre i warte dalszego kontynuowania.
Chcąc podkreślić obecność naszego czasopisma w dziesięcioleciu samorządu i nowej gospodarki komunalnej, przygotowaliśmy w tym numerze kilka artykułów, które w sposób syntetyczny podsumowują istotne z punktu widzenia autorów wydarzenia i zjawiska w naszej branży. Artykuły te oznaczone są u góry logiem naszego skromnego jubileuszu.
Ponadto polecam uwadze Czytelników lekturę promującą wytwarzanie “czystej energii” przyjaznej środowisku. Najnowsze technologie najbardziej efektywnego wytwarzania energii – to dodatek wewnątrz numeru (żółte strony). Oddzielny zeszyt (dla prenumeratorów), kolportowany wraz z tym wydaniem, dotyczy praktyki wdrażania przyjętej przez rząd “Strategii rozwoju energetyki odnawialnej”. Jest to część pierwsza z trzech planowanych, dotyczy energetycznego wykorzystania biomasy. W dobie zagrożeń klimatycznych i poważnego udziału w nich energetyki, warto wiedzieć, że możemy je zmniejszać sięgając właśnie po takie “czystsze” technologie.

Tomasz Szymkowiak
Zastępca Redaktora Naczelnego