Od redaktora
Oferowane narzędzia wspomagające proces podejmowania decyzji w zarządzaniu przedsiębiorstwami i infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną są nośnikami metodyki stosowanej wcześniej przede wszystkim do rozwiązywania zagadnień ekonomicznych, organizacyjnych, a także poznawczych. Przystosowano je, lepiej lub gorzej, do rozwiązywania problemów technicznych. Z różnych powodów, o których nie tak dawno w tym miejscu pisałem, nie są przez komunalne przedsiębiorstwa wodociągowe „zasysane” jako nowe, sprawniejsze technologie. Wtłaczają je, dbając – co jest zrozumiałe – o własne interesy, firmy oferujące sprzęt i narzędzia informatyczne, posiadające trudne do zanegowania zalety. Dlatego zapewne z czasem znajdą się „siły”, które zmienią uwarunkowania organizacyjne i prawne publicznych przedsiębiorstw komunalnych, wytwarzając naturalne na nie zapotrzebowanie. Być może pomocne dla tych zmian będą informacje zawarte w artykułach i zestawieniach, dotyczące systemów GIS i innych, wspomagających decydentów w procesie zarządzania.
Wśród ofert firm informatycznych nie ma dziś systemów komputerowych wspomagających zarządzanie zarządami przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Przydałyby się takie wójtom, burmistrzom lub prezydentom pełniącym funkcje właścicielskie wobec tego rodzaju firm, a także radom nadzorczym, wspomagającym ich w tych funkcjach. Bliżej nieokreślone są zasady takiego zarządzania. Ich artykulacja, a potem obiektywizacja i formalizacja zdecydowanie zmniejszyłaby poczucie mocy sprawczej lokalnych elit politycznych.
Polecam w tym numerze artykuł o Ładzie Korporacyjnym. Mam nadzieję, że pomoże czytelnikom dostrzec korporacyjny nieład, a może wręcz chaos, właściwy spółkom gminnym, mało odpornym na polityczne oddziaływania organów, które mają wobec nich pełnić funkcje właścicielskie.
Henryk Bylka
Redaktor prowadzący