Ocena jakości pracy oczyszczalni ścieków wymaga monitorowania ładunku zanieczyszczeń zawartego w ściekach oczyszczonych. W tym celu, zwłaszcza w dużych i średnich oczyszczalniach, instaluje się urządzenia o ciągłym lub quasi-ciągłym przebiegu pomiaru związków biogennych. Aby skutecznie sterować procesem technologicznym, urządzenia takie wykorzystuje się również w innych miejscach oczyszczalni.

Bieżące pomiary stężeń azotu amonowego, azotanów i ortofosforanów są niezbędne w oczyszczalniach zautomatyzowanych, w których zostało zastosowane optymalizujące sterowanie predykcyjne. Sterowanie takie generuje się w strukturach hierarchicznych. Na dolnym ich poziomie znajdują się lokalne układy sterowania bezpośredniego poszczególnymi procesami technologicznymi, m.in. napowietrzaniem i recyrkulacją, zaś na poziomach wyższych są wyznaczane wartości zadane dla tych wielkości. Oblicza się je przy wykorzystaniu modelu matematycznego oczyszczalni, pomiarów bieżących oraz prognoz natężenia przepływu i ładunku zanieczyszczeń ścieków dopływających1.
W ramach projektu badawczego nr 8T11A021 18 Komitetu Badań Naukowych przeprowadzono analizę metod oznaczania stężeń związków biogennych w ściekach oraz skonstruowano automatyczny analizator do równoczesnego oznaczania stężeń azotu amonowego i ortofosforanów2. Prace te były prowadzone przez Zespół Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji i Sterowania w Katedrze Automatyki przy współpracy Katedry Techno...