? 25 lat temu otwieraliśmy pierwsze Targi, podczas których prezentowało się 69 wystawców. Dziś liczymy ich w setkach, co udowadnia, że branża wod-kan nieustannie się rozwija, a Bydgoszcz to miejsce, gdzie najlepsi specjaliści chcą wymieniać się swoimi doświadczeniami ? mówiła podczas inauguracji bydgoskich targów Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?. Nie tylko jednak liczba wystawców stanowi o randze wydarzenia. Nie mniej istotne jest zainteresowanie zwiedzających, a w tym roku wystawcy nie mogli narzekać na brak kontaktów. Niezliczona liczba rozmów oraz negocjacji jest także dobrym prognostykiem dla dalszego rozwoju branży, jak i dla planowanych inwestycji.

Niejako nieodłącznym elementem relacji z targów jest publikacja na temat towarzyszącego im Kongresu ENVICON Water. To spotkanie przedstawicieli świata nauki, polityki i biznesu, którzy mają wpływ na gospodarkę i branżę wod-kan oraz dbają o jej rozwój. W trakcie sesji tematycznych uczestnicy mogli się zapoznać m.in. z doświadczeniami zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi.

Organizatorzy Kongresu ? firma Abrys oraz IGWP ? postanowili w tym roku zaprosić prelegentów z różnych części świata, w tym z Unii Europejskiej, z Ukrainy oraz z Izraela. Szczególnie panel ?Izraelski cud: jak kraj pustynny stał się wodną superpotęgą?? cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników.

Dla całej branży ważne są losy nowego Prawa wodnego. Temat ten w ciągu obrad poruszano bardzo często, podobnie jak budzącą emocje kwestię powołania regulatora rynku. Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Minis- terstwie Środowiska, zapowiedział podczas Kongresu, że stosowny projekt ustawy zostanie zgłoszony, gdy zacznie już obowiązywać nowe Prawo wodne.

Co sześćdziesiąty pracownik firm działających w obszarze ?dostawa wody, gospodarowanie ściekami oraz działalność związana z rekultywacją? ulega wypadkowi. Przestrzeganie zasad BHP w branży wod-kan jest zatem szczególnie istotne. Dotyczy to głównie prac sieciowych.

W czerwcowym numerze poruszamy także problemy związane ze ściekami przemysłowymi oraz z odorami w procesach gospodarki ściekowej.

redaktor naczelny  wydawnictw,
Abrys
Piotr Talaga