Co więcej, duża część sprawozdawców przepisuje dane z poprzednich aktualizacji, nie wdając się w analizę ani zmian demograficznych, ani zmian w sektorze usług i przemysłu na swoim terenie. Siłą rzeczy takie sprawozdania nie mogą być wiarygodne.

Podstawowe definicje

Omówienie problematyki ścieków przemysłowych należałoby zacząć od podstawowego zapisu definicji ścieków, zawartego w ustawie Prawo wodne. Otóż w art. 9 ust. 1 pkt 14 tego aktu prawnego przez ?ścieki? rozumie się wprowadzane do wód lub do ziemi:

a) wody zużyte, w szczególności na cele bytowe lub gospodarcze,
b) ciekłe odchody zwierzęce, z wyjątkiem gnojówki i gnojowicy przeznaczonych do rolniczego wykorzystania w sposób i na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 147, poz. 1033, z późn. zm.),
c) wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.

W tym samym miejscu ustawy, w punkcie 15, zawarto definicję ścieków bytowych ? są to: ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania g...