Czysta woda w rzekach i jeziorach to wyższy komfort życia nie tylko dla spacerowiczów i turystów. To także lepsza woda w kranach i łatwiejsza praca przy jej uzdatnianiu. Wreszcie, to efekt wieloletnich modernizacji przedsiębiorstw wod-kan.

Jak ostatnio pisał na naszych łamach prezes Paweł Chudziński, warto się chwalić tym, co branża zrobiła dla poprawy jakości wód powierzchniowych. Nie oznacza to jednak, że radzimy sobie świetnie ze wszystkimi zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie. Normy są zaostrzane, naukowcy ujawniają obecność kolejnych substancji w wodach (jak chociażby mikroplastiku, o którym ostatnio głośno, narkotyków czy niektórych leków, z którymi trudno sobie poradzić), konieczne są zatem nowe technologie monitoringu i oczyszczania wód. Czystość wód powierzchniowych to główny temat październikowego numeru. 
Sporo w ostatnim czasie dzieje się w prawodawstwie. Gdy oddajemy ten numer do druku, pojawia się rządowy projekt ustawy wprowadzającej nowe rozwiązania w regulaminach cen za dos- tarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Wiemy już, że ma je zatwierdzać dyrektor PGW Wody Polskie. Pełnomocnikiem ds. organizacji Wód Polskich została Iwona Koza, p.o. prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. W numerze znajdą Państwo artykuł o wpływie nowego Prawa wodnego na taryfy przedsiębiorstw wod-kan. Piszemy też o niedawno ogłoszonym stanowisku prokuratora generalnego w sprawie pobierania przez gminy opłaty za podłączenia do sieci. Cz...