Realizacja założeń zrównoważonego rozwoju wymaga wysokiej społecznej świadomości, a zwłaszcza ostrych zmian światopoglądowych i sposobu myślenia o rozwoju współczesnych cywilizacji. W przeciwnym wypadku będzie to idea utopijna, bowiem, jak dotąd, stosunek człowieka do przyrody skutecznie zagłuszają priorytety wolnego rynku. Krytycy praktycznych możliwości realizacji zrównoważonego rozwoju widzą we współczesnym świecie wyraźną sprzeczność między systemem ekonomicznym i zachowaniem przyrody. Radykalna rewizja zasad ekonomii wolnego runku, mimo podejmowanych prób w tym zakresie, w powiązaniu z ideami rozwoju zrównoważonego w wielu krajach najprawdopodobniej doprowadziłaby do daleko idących i nieprzewidywalnych skutków społecznych.
Wszyscy jesteśmy częścią biosfery, szczególnie specyficznej właściwości Ziemi – nie tylko bezpośrednio od niej zależymy, ale także wprost ją kształtujemy. Zależymy od różnorodności życia na planecie, będąc jednocześnie jego najpełniejszym wyrazem. Ogłoszenie przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej w celu zintensyfikowania działań podejmowanych na rzecz zachowania różnorodności biologicznej jest kolejną – oby nie ostatnią – próbą nie tyle całkowitego zachowania istniejących obecnie gatunków, ile chociaż spowolnienia procesów ich wymierania. O znaczeniu ochrony bioróżnorodności mówi Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ: „W tym Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej wzywam każdy kraj i każdego obywatela naszej planety – złączmy się we wspólnym przymierzu na rzecz ochrony życia na Ziemi. Różnorodność biologiczna znaczy życie. Różnorodność biologiczna to nasze życie”.
W problematykę tę wpisują się także artykuły zamieszczone w niniejszym wydaniu „Przeglądu Komunalnego”, poświęcone zrównoważonemu rozwojowi, obszarom Natura 2000 i siedliskom przyrodniczym. Prezentowany jest również kolejny artykuł na temat niezwykle ważnego problemu społecznego, jakim jest walka z bezdomnością zwierząt.
 
 
Krzysztof Kasprzak
przewodniczący Rady Programowej