W styczniu miałam zaszczyt uczestniczyć w konferencji WOD-KAN-TRENDY, którą Izba Gospodarcza „Wodociągi-Polskie” zorganizowała w Słoku nieopodal Bełchatowa. Wśród zaproszonych gości i prelegentów dominowały dwa środowiska – przedstawiciele świata nauki oraz reprezentanci producentów. I jedni, i drudzy przyjęli mnie bardzo miło. Niezwykle przyjemnie było słyszeć ciepłe słowa kierowane pod adresem miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”. Za wszystkie przyjazne gesty, wsparcie i kredyt zaufania serdecznie dziękuję! Z pewnością teraz, gdy wiem, że na czasopismo czeka konkretny czytelnik – pani Maria, pan Jarosław czy pan Marcin – będę pracować z jeszcze większym zapałem, mając świadomość tego, że za statystykami i ankietami satysfakcji czytelniczej kryje się zdanie tysięcy zaangażowanych czytelników…
W bieżącym wydaniu miesięcznika szczególnie polecam artykuły związane z tematem lutowego raportu – „Membrany w ochronie środowiska”. Autorzy opracowania poruszyli kwestię usuwania kwasów tłuszczowych i steroli ze ścieków komunalnych przy pomocy procesów membranowych oraz zagadnienie membran polimerowych przeznaczonych do destylacji membranowej.
Ponadto zachęcam do przeczytania tekstu pod tytułem „Przydrożne obiekty odwadniające”, w którym autorka rozpatruje techniczne i ekologiczne aspekty przydrożnych uszczelnionych rowów oraz zbiorników retencyjnych.
Ten miesięcznik wiele by stracił, gdyby nie dział „Opinie”, który, krótko mówiąc, w znacznej mierze decyduje o obliczu pisma. To właśnie na temat zamieszczanych felietonów i wyrażanych poglądów czytelnicy chcą ze mną dyskutować najczęściej. Za wszystkie cenne uwagi bardzo dziękuję, gdyż każdy punkt widzenia jest dla nas ważny.
Chociaż oddaję Państwu do rąk numer lutowy, myślę już o marcowym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”. Zgodnie z zapowiedziami i preferencjami czytelniczymi, staramy się rozbudować dział prawny pisma. Dlatego już w następnym numerze zapraszam do lektury dwóch artykułów o tej tematyce. W stałym cyklu „Paragrafy pod lupą” ukaże się artykuł dotyczący problematyki prawa własności wód. Ponadto pojawi się analiza nowych rozwiązań w ustawie o gospodarce nieruchomościami, dotyczących przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Anna Lembicz
redaktor prowadząca