Od redaktora
W przypadku ustawy o efektywności energetycznej, nie sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”, gdyż obecnie analizowana jest już siedemnasta wersja tego długo oczekiwanego aktu prawnego. Polskie przedsiębiorstwa z dużym zainteresowaniem śledzą każdą wprowadzoną zmianę, o czym świadczy ilość zgłaszanych do Ministerstwa Gospodarki uwag. Widać jednak światełko w tunelu, gdyż Komisja Gospodarki właśnie przyjęła projekt ustawy. Teraz czeka go drugie czytanie i głosowanie w sejmie. Tomasz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, w wywiadzie, którego treść publikujemy w aktualnym wydaniu, poinformował, że przewiduje się, iż projekt ustawy zostanie uchwalony w pierwszej połowie bieżącego roku.
Niepokojąco rosnące ceny ropy i gazu oraz wzrastające zagrożenie dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię sprawiają, że działania podejmowane w kierunku racjonalizacji zużycia energii są koniecznością. W wielu krajach już zajmują one jedno z pierwszych miejsc w politycznej agendzie. Przykładowo w Austrii realizowana jest kampania klima:aktiv, będąca częścią krajowej strategii na rzecz klimatu. Obejmuje ona dwadzieścia jeden programów dotyczących efektywności energetycznej budynków i urządzeń, użycia energii odnawialnej oraz zarządzania mobilnością. Na temat różnych narzędzi wzrostu efektywności energetycznej w przemyśle można przeczytać w artykule dr. Arkadiusza Węglarza z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Wiele z tych rozwiązań mogłoby być zastosowanych w naszym kraju.
W państwach Unii Europejskiej istnieje sporo różnych zachęt finansowych, skierowanych do sektora przemysłu i usług. Oferowane są one w postaci preferencyjnych pożyczek, dotacji i kredytów. W Belgii i Francji funkcjonuje ulga podatkowa z tytułu inwestycji w efektywność energetyczną, natomiast w Holandii istnieje przepis podatkowy zezwalający na dodatkowe odliczenie od zysku przed opodatkowaniem inwestycji w efektywność energetyczną. W bieżącym wydaniu zamieściliśmy zastawienie, będące przeglądem ofert polskich instytucji finansujących inwestycje energooszczędne.
Cele Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej są ambitne, dlatego Polska musi jak najszybciej zintensyfikować prace nad ustawą o efektywności energetycznej. Trzeba pamiętać, że podjęcie działań racjonalizujących zużycie energii przyniesie pozytywne skutki gospodarcze, finansowe i społeczne.
Małgorzata Masłowska-Bandosz
Z-ca redaktora naczelnego