OD REDAKTORA
Większość z nas, definiując słowo sukces, ma na myśli osiągnięcie danego celu, zyskanie akceptacji lub wzniesienie się na wyżyny swoich możliwości. Zwykle dopiero w drugiej kolejności zastanawiamy się, jaki kierunek obrać, by sprostać stawianym wyzwaniom? A tych przecież w naszym życiu nie brakuje, zwłaszcza gdy chcemy postępować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W branży związanej z ochroną środowiska istotną kwestią jest efekt środowiskowy, który zamierzamy osiągnąć, rozpoczynając działania. Z kolei w procesie planowania danego przedsięwzięcia ważną rolę odgrywają środki pozyskane na jego realizację. Inwestycje służące poprawie stanu środowiska naturalnego, np. porządkujące lokalną gospodarkę wodno-ściekową, rozwiązujące problemy odpadów lub mające wpływ na wzrost efektywności energetycznej, są zwykle chętnie współfinansowane przez fundusze unijne. Środki mogą otrzymać m.in. przedsiębiorcy, samorządy lub organizacje. Jednak to dany projekt, wyznaczone cele i określone rezultaty warunkują przyznanie odpowiedniej dotacji. Zatem kluczem do osiągnięcia sukcesu w dużym stopniu jest umiejętność wskazania odpowiedniego kierunku działań oraz przewidywanie konsekwencji naszych decyzji.
Jakie możemy wskazać największe osiągnięcia w ostatnich latach w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce? Które z proponowanych programów i mechanizmów finansowych, wspomagających rozmaite działania, mogą najlepiej służyć środowisku? O tym wszystkim warto przeczytać w dodatku specjalnym do „Przeglądu Komunalnego”. Zostały w nim przedstawione największe sukcesy na rynku polskiej ekologii, a także najlepsze przykłady i sprawdzone rozwiązania, które mogą stać się inspiracją dla wszystkich starających się sprostać wyzwaniom w obszarze ochrony środowiska.
Barbara Krawczyk
redaktor prowadzący