Od pewnego czasu głowy samorządowców różnych szczebli zaprząta problem efektywnego wykorzystania w najbliższych latach środków finansowych z funduszy europejskich, przeznaczonych w znacznej mierze na inwestycje w ochronie środowiska. Jak się wydaje, problemem nie jest „na co”, ale „za co”. Dobrych pomysłów i projektów podobno nie brakuje, gorzej z tak zwanym wkładem własnym. Samorządy bez opamiętania nie mogą i nie będą się zadłużać. Na przeszkodzie stoi m.in. zapis o ograniczeniu długu do 60% dochodu jednostki samorządowej. Opinie i analizy wskazują, że szukać należy innej drogi.
Jednym ze sposobów sfinansowania niezbędnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji może być partnerstwo publiczno-prywatne. Na temat tej metody finansowania inwestycji więcej w redakcyjnej rozmowie. PPP to idea współpracy pomiędzy partnerem prywatnym i samorządem. W Wielkiej Brytanii, którą uznaje się za ojczyznę PPP, większość, nawet dużych, projektów była realizowana przy współudziale samorządów – mówi nasz rozmówca. Wywiad ten szczęśliwie zbiegł się z ujawnionym ostatnio przez rząd projektem ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. W Polsce projekty typu PPP zdarzają się jeszcze bardzo rzadko, przede wszystkim z powodu niesprzyjających warunków prawnych. Czy ustawa ma szanse to zmienić, okaże się, gdy trafi do szerokich konsultacji. Sprawie będziemy się przyglądać także i z tej przyczyny, że redakcja „Przeglądu” wspiera ogólnopolski program „Prywatny kapitał – Publiczna korzyść”.
W „Punkcie widzenia” poruszamy problematykę ostatniej nowelizacji ustawy o gospodarce komunalnej, która wprowadza w spółkach z udziałem jednostek samorządu terytorialnego obowiązek powołania rady nadzorczej. Dotyczy to znacznego grona naszych czytelników, warto więc poznać zdanie szefów kilku instytucji zrzeszających przedsiębiorstwa usług komunalnych.
Październik to w redakcjach naszych czasopism czas ostatnich przygotowań przed targami Poleko. Wzorem lat ubiegłych jesteśmy współorganizatorem Salonów: Czystej Energii i Recyklingu. Już teraz zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska na listopadowych targach.



Tomasz Szymkowiak
Dyrektor-redaktor naczelny wydawnictw