To właśnie samorządy muszą nauczyć się reagować na to, czego potrzebują mieszkańcy. A niewątpliwie dzięki dostępnym nowoczesnym, inteligentnym technologiom jest to łatwiejsze.

Idea inteligentnego miasta (smart city), kojarząca się z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań optymalizujących życie w mieście, w ciągu ostatnich kilku lat zdobyła popularność na całym świecie. Również w polskich miastach trwa obecnie intensywny proces wdrażania innowacyjnych i efektywnych technologii, które są jednocześnie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Każde miasto jest jednak inne. I to, od jakich obszarów rozpocznie się wdrażanie koncepcji smart city, zależy m.in. od zaangażowania władz lokalnych oraz ich otwartości na nowości technologiczne i zmiany. Jednak o rzeczywistym wdrożeniu i sukcesie smart city najbardziej decydują mieszkańcy, którzy ostatecznie skorzystają (bądź nie) z miejskich technologii.

Jakie są zatem potrzeby polskich miast i w jakich obszarach będą one w najbliższym czasie inwestować najwięcej? Który samorząd potrafi już efektywnie zarządzać miastem? Jakie na wdrożonych projektach mogą zyskać zarówno zarządzający miastem, jak i sami mieszkańcy? Czy smart city jest tylko dla dużych miast? I wreszcie ? skąd pozyskiwać fundusze, by ostatecznie funkcjonować w inteligentnej rzeczywistości?

Odpowiedzi na te i szereg innych pytań można znaleźć w niniejszym dodatku specjalnym do wrześniowego wydania ?Przeglądu Komunalnego?. Prezentujemy w nim najnowsze trendy i wyzwania w zakresie smart city. Ponadto przedstawiamy przykłady polskich miast, trafnie potrafiących określić cel, któremu ma służyć określone, planowane rozwiązanie. Są to miasta, gdzie samorządy wchodzą z mieszkańcami w dialog w celu rozwiązania konkretnych problemów i lepszego dostosowania określonych inteligentnych technologii do potrzeb lokalnej społeczności. Uzupełnieniem opracowania są konkretne przykłady inteligentnych systemów służących zarówno gospodarce komunalnej, jak i ochronie środowiska.

Barbara Krawczyk
redaktor prowadząca dodatek ?Smart City?
redaktor ?Przeglądu Komunalnego