Przed paroma tygodniami w brytyjskiej prasie ukazały się artykuły o 10 robotach, które wyruszyły monitorować sieć wodociągową w celu wykrycia w nich usterek. Wdrożyło je do użytku brytyjskie przedsiębiorstwo United Utilities, operator w północno-zachodniej Anglii.

Dzięki robotom odpowiednie służby wiedzą o wszelkich nieprawidłowościach, zanim ich efekty dotkną klientów przedsiębiorstwa. Teraz myśli ono o innym wykorzystaniu zaprojektowanego oprogramowania, m.in. do monitoringu ciśnienia w sieci czy pobierania próbek wody u użytkowników. W ten sposób od zadań tych, często żmudnych i powtarzalnych, uwalniania są ludzie, którzy mogą podjąć bardziej skomplikowane wyzwania. Automatyzacja, robotyzacja, Czwarta Rewolucja Przemysłowa to hasła, które związane są z rozwojem branży wod-kan. Jak to wygląda w Polsce? To temat tego numeru. O innowacjach pisze dr hab. inż. Stanisław Rybicki z Politechniki Krakowskiej, o programie badań i rozwoju realizowanym we Wrocławiu dr Kamil Janiak z MPWiK, a o wspierającym najnowsze technologie programie Sokół ? Wojciech Stawiany z NFOŚiGW. W numerze sporo miejsca poświęcamy także przeglądowi rozwiązań informatycznych, które służą branży.

Marzec 2018 to historyczna data dla przedsiębiorstw wod-kan. Po raz pierwszy należy złożyć wnioski taryfowe według wytycznych zawartych w opublikowanym świeżo rozporządzeniu. W stosunku do pierwszych pomysłów w rozporządzeniu taryfowym zaszły istotne zmiany. Czy jednak są satysfakcjonujące? ...