Jaka finansowa przyszłość rysuje się przed przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi? Dyskusja na ten temat trwa, problem spędza sen z powiek niejednemu z menedżerów w branży. Szczególnie, że coraz mniej można opierać planowanie na środkach unijnych.

Jednym z bardziej obiecujących rozwiązań jest założony w 2016 r. Polski Fundusz Rozwoju. To polska, państwowa spółka strategiczna oferująca instrumenty służące m.in. rozwojowi przedsiębiorstw i samorządów, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju. W sferze zainteresowań funduszu leży także sektor wodny. Są już konkrety, jest duże zainteresowanie. Podobne działania chce wdrożyć NFOŚiGW. Jego prezes Kazimierz Kujda zapowiedział, że fundusz będzie kupował udziały w spółkach wodno-ściekowych, jeśli będą one potrzebować dokapitalizowania. O tym wszystkim przeczytają Państwo u nas.
Pieniądze są potrzebne sektorowi, bo pojawiają się ciągłe kolejne wyzwania. Jedno z poważniejszych to przyjęte w październiku przez Parlament Europejski przepisy dotyczące bezpieczeństwa wody. Zaostrzone normy są dobre dla konsumenta, ale monitorowanie i oczyszczanie ścieków oraz uzdatnianie wody będzie droższe. Czy zatem powinien pojawić się w sektorze wodnym mechanizm Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta? Dyskusja na ten temat dopiero się rozpoczyna. My opisujemy jej najważniejsze punkty. 
Choć przedsiębiorstwa wod-kan mają monopol na swoje usługi, nie wolno im zapominać o kliencie. To jemu wszak służą i on płaci rachunki. Jak powinna wyglądać dobra praca Biur Obsługi Klienta i dlaczego się opłaca? W miesięczniku zamieszczamy artykuł, w którym znajdą Państwo mnóstwo praktycznych porad ? od mowy ciała i sposobu zadawania pytań petentowi po monitorowanie funkcjonalności strony internetowej. 
Zbliża się koniec trudnego roku, roku przemian i wyzwań. Nowe Prawo wodne, pojawienie się regulatora taryf, wreszcie przejście pod skrzydła nowego resortu ? do tych wszystkich zmian przedsiębiorstwa musiały się dostosować. Wydawało się, że pod koniec roku będzie można odetchnąć spokojniej. Jednak Prawo wodne jest wciąż nowelizowane, a czekające nas podwyżki cen energii mogą mocno zamieszać znów w planach taryfowych. Zatem na koniec 2018 r. życzę Państwu w imieniu redakcji wytrwałości i siły na kolejne miesiące?

Kalina Olejniczak