We wrześniu kolejna edycja Smart City Forum ? wydarzenia, które przyciąga miłośników, pasjonatów i praktyków wdrażania idei miasta inteligentnego. Dokładamy do niego swoją cegiełkę, oddając w Państwa ręce naszą publikację ? dodatek do ?Przeglądu Komunalnego?.

To zastanawiające, że wielu dotychczasowych mieszkańców miast woli wyprowadzić się poza ich granice i codziennie dojeżdżać do pracy, tracąc czas w korkach, niż po prostu żyć w miastach i korzystać z ich dóbr. Chodzi o koszty życia w mieście, a może o jego niższą jakość? Jeśli to drugie, to oznaka, że przed polskimi miastami stoją ogromne wyzwania.

Na mapie Polski widnieje jedna bardzo duża metropolia, czyli Warszawa, która zawsze będzie przyciągała nowych mieszkańców. Znajdziemy też kilka dużych miast, takich jak Trójmiasto, Poznań, Łódź czy Wrocław. Jednak eksperci alarmują: także one ? wzorem większości polskich miast ? będą się wyludniać. Warto się zastanowić, czy problem migracji do ośrodków pozamiejskich, choćby częściowo, nie tkwi w złym oszacowaniu potencjału polskich miast, a co za tym idzie ? ich złej organizacji i nietrafionych rozwiązaniach.

Smart city to nie tyle wdrażane technologie, ile ich wykorzystywanie, poprzedzone rzetelną analizą danych. Polskie miasta powoli się tego uczą. Jak przekonuje Szymon Ciupa ? ekspert zajmujący się smart city ? dobrych przykładów nie brakuje, a każdy z nich udowadnia, że liczą się chęć działania i współpraca urzędów z organizacjami, stowar...