Artykuły w, pierwszym w 2019 r., wydaniu publikacji ?Rynek. Transport i Pojazdy Komunalne? stanowiącej integralny dodatek do ?Przeglądu Komunalnego?, poświęciliśmy zamiatarkom, które coraz częściej można spotkać na ulicach polskich miast.

Możliwości współczesnych zamiatarek są dziś znacznie większe niż jeszcze kilka lat temu. W wielu przypadkach to maszyny, które pracują przez cały rok, a dzięki temu są wykorzystywane nie tylko do zamiatania chodników i ulic. Jak bowiem przypominają producenci, nowoczesne zamiatarki są lekkie, zwinne, a dzięki wyposażaniu ich w szereg dodatkowych narzędzi skutecznie sprawdzają się jako kosiarki do trawy, przycinarki do żywopłotów, a nawet niewielkie pługi i odśnieżarki.

Użytkownicy maszyn komunalnych ? miasta i przedsiębiorstwa świadczące usługi na ich rzecz ? spory nacisk kładą na ograniczanie emisji szkodliwych substancji i pyłów. To również częściowo pokłosie przepisów ustawy o elektromobilności. Na ulice polskich miast coraz częściej wyjeżdżają zamiatarki elektryczne. Są ciche, a ich użytkowanie jest tańsze niż tych tradycyjnych. Takimi maszynami chwaliły się m.in. Opole i Kraków. Ale ? jak przekonują producenci ? nawet zamiatarki napędzane ?tradycyjnym? silnikiem pomagają w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Badania prowadzone w Krakowie udowodniły, że regularne polewanie i zamiatanie ulic realnie wpływa na jakość powietrza. Poza tym producenci starają się, by zmiotki z ulic, również te zawierające szkodliwe p...