Od Redaktora
Od lat samorządy kontynuują lub uruchamiają programy dopłat do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Od września 2018 r. właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą składać wnioski o dofinansowanie w rządowym programie ?Czyste Powietrze?. Miasta ograniczają wysokoemisyjny transport, promują transport publiczny, prowadzą kampanie edukacyjne, a mimo tych wysiłków nadal borykają się ze problemem smogu.
Podczas kwietniowej debaty ?Energetyka i ciepłownictwo w samorządach skutecznym narzędziem poprawy jakości powietrza?, zorganizowanej przez redakcję ?Przeglądu Komunalnego?, postanowiliśmy spojrzeć na problem od nieco innej strony i skupić się na rozwiązaniach bardziej systemowych.
Czas dla tej dyskusji jest jak najlepszy, ponieważ w marcu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (gospodarz debaty) uruchomił pilotażowy program ?Ciepłownictwo Powiatowe?, który zakłada dofinansowania do budowy i modernizacji efektywnych systemów ciepłowniczych. To właśnie w tzw. Polsce powiatowej funkcjonuje najmniej ?efektywnych systemów ciepłowniczych?. Bez osiągnięcia tego efektu właściciele sieci ciepłowniczych (najczęściej samorządy) nie mogą ubiegać się o środki zewnętrzne na ich rozwój, który jest jednym z najważniejszych narzędzi walki o poprawę jakości powietrza.
To właśnie ciepło trafiające do mieszkań z sieci najmniej obciąża środowisko. Jednym z paliw zasilających duże i małe elektrociepłownie mogą być odpady komun...