Jako główną przyczynę kolejnych podtopień pojawiających się wraz z nawalnymi deszczami najczęściej wskazujemy zmieniający się klimat. Jak jednak mówi prof. Piotr Kowalczak, hydrolog i specjalista z dziedziny gospodarki wodnej, z którym wywiad przeczytają Państwo w tym wydaniu miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?, trzeba skończyć z mitem, że za powodzie miejskie odpowiada wyłącznie ocieplenie klimatu.

Niektóre słowa specjalisty mogą wydać się kontrowersyjne, ale każą krytycznie spojrzeć na działania miast i gmin, które za wszelką cenę pozbywały się (i nadal się pozbywają) wody z przestrzeni publicznej. Woda odprowadzana przez kanalizację nie wsiąka w glebę, nie paruje, ale też nie znika w magiczny sposób.

W czasie deszczów często dostaje się do piwnic, garaży, zalewa samochody i paraliżuje komunikację miejską. Co prawda takim zjawiskom lepiej zapobiegać niż leczyć ich skutki, ale jeśli już przyjdzie do ograniczania strat spowodowanych zalaniem, warto zainwestować w skuteczne pompy odwadniające. O tym, jak dobierać ich parametry, również piszemy w tym wydaniu.

W tym numerze zajmujemy się także suszą. O tym jak z jej skutkami  radzą sobie samorządy i jakie działanie podejmuje rząd, przeczytają Państwo w relacji z webinarium, które zorganizowaliśmy w czerwcu. Polecam też felieton Sebastiana Szklarka, który zastanawia się nad przekazem, jaki w czasie suszy z przedsiębiorstw wod-kan trafia do odbiorców.

Tragedią dotyczącą mili...