dr hab. inż. Janusz Łomotowski
Instytut Budownictwa i Architektury Krajobrazu
Akademia Rolnicza, Wrocław

Przy podejmowaniu decyzji o budowie lub rozbudowie elementów infrastruktury technicznej zawsze należy brać pod uwagę fakt, że powinna ona być wykorzystywana przez wiele lat. Drogi, wodociągu czy kanalizacji nie budujemy dla jednego pokolenia. Od wyobraźni projektantów i inwestorów zależy, czy inwestycje te są prowadzone w sposób racjonalny.
Ważnym elementem infrastruktury technicznej są odwodnienia terenów zurbanizowanych i kanalizacja deszczowa. Obecnie przy budowie systemów kanalizacyjnych nie zwraca się uwagi na prognozy zmian klimatu, wywołane efektem cieplarnianym, mimo iż są liczne dowody potwierdzające to zjawisko. Obserwacje meteorologiczne wykazują, że w ostatnich 140 latach nastąpiło znaczne globalne podwyższenie temperatury powietrza atmosferycznego. W ostatnim stuleciu średnia temperatura atmosfery ziemskiej wzrosła o 0,6oC, podczas gdy nad Europą o ok. 1,2oC. Według prognoz w latach 1990-2100 w Europie średnia temperatura roczna ma wzrosnąć o 1,4-5,8°C. Największy wzrost temperatur będzie obserwowany w południowej części Europy, najmniejszy w Europie Środkowej.
Następstwem efektu cieplarnianego będzie wzrost liczby ekstremalnych zjawisk meteorologicznych. Częściej będą obserwowane deszcze nawalne o długim czasie trwania, długie okresy suszy i wiatry huraganowe.
Systemy kanalizacji deszczowej muszą być dostosowane do odpro...