Ważnym zagadnieniem wpływającym negatywnie na ochronę środowiska przyrodniczego w Polsce jest funkcjonowanie niewielkich, gminnych składowisk odpadów komunalnych. W 2001 r. istniało w Polsce 1036 legalnych składowisk a w 1990 r. było ich jedynie 6411.

Od wielu lat gospodarka odpadami komunalnymi oraz funkcjonowanie małych, gminnych składowisk odpadów jest przedmiotem badań. Już dawno wykazały one niekorzystny wpływ działalności okolicznych mieszkańców na środowisko przyrodnicze, przeważnie poprzez porzucanie odpadów komunalnych w przygodnych miejscach – obniżeniach terenu, lasach, przydrożnych rowach2. Takie działania zdarzają się nawet na obszarach istniejących rezerwatów (deponowane są wszelakie typy odpadów - komunalne, wielkogabarytowe, przemysłowe)3.
W latach 2002 – 2003, na obszarze województwa dolnośląskiego zostały przeprowadzone dokładne badania dotyczące szeroko pojętego wpływu działalności okolicznych mieszkańców na funkcjonowanie niewielkich gminnych składowisk odpadów. Długotrwałe obserwacje wykonano w gminie Chojnów4. Na tym obszarze funkcjonują dwa niewielkie gminne składowiska odpadów („Krzywa” i „Groble”). Działają one tylko w ściśle określonych dniach przez kilka godzin. W pozostałym okresie możliwy jest swobodny dostęp na ich obszar ponieważ nie posiadają żadnego ogrodzenia.

Kilka negatywnych czynników

Przeprowadzone kilkukrotne re...