Obecny oraz przyszły stan regulacji prawnej w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce jest i będzie kształtowany przez prawo i politykę Wspólnoty Europejskiej. Dotyczy to również gospodarki odpadami komunalnymi, a w szczególności ich unieszkodliwiania poprzez deponowanie na składowiskach.

Większość z zaleceń i wymagań dotyczących składowisk odpadów, zawartych w obowiązującej od 16 lipca 1999 r. dyrektywie Unii Europejskiej w sprawie składowania odpadów (1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r.) oraz implikacje techniczno-technologiczne wynikające z ich wdrażania w warunkach polskich należy stosować już obecnie w kraju, traktując je jako działania dostosowawcze do wymagań Unii. Nie to jednak ma decydujące znaczenie. Istotne jest wprowadzenie nowego sposobu myślenia o składowiskach i zasadach ich funkcjonowania w systemie gospodarki odpadami.
Trzeba sobie także uświadomić, że do 2020 r. w krajach UE radykalnie zmienione zostaną strategie dotyczące składowania. Teoretycznie zakłada się stuprocentowe zagospodarowanie wszystkich produkowanych odpadów, oczywiście z zastosowaniem różnych metod, w tym termicznego unieszkodliwiania (żużel i popiół miałyby być wykorzystywane, w zależności od właściwości i potencjalnego oddziaływania na środowisko, do prac ziemnych, budowy dróg, produkcji materiałów budowlanych itp.). Oznacza to więc, że nawet unijne dyrektywy, określające standardy dotyczące składowania odpadów, należy traktować jako rozwiązanie czasowe.
D...