Oceny oddziaływania na środowisko (OOS) należą do najważniejszych i najszybciej rozwijających się prewencyjnych instrumentów ochrony środowiska w świecie. Ich głównym celem jest nierozłączne traktowanie ochrony środowiska i wszelkich procesów rozwoju gospodarczego oraz zagospodarowania przestrzennego dla zapewnienia harmonijnej koegzystencji człowieka i przyrody.

Procedury te muszą iść w parze z równoczesnym poszanowaniem potrzeb rozwojowych i środowiskowych przyszłych pokoleń. Projekty, które mogą mieć istotny wpływ na środowisko są oceniane pod kątem ich potencjalnych skutków.
Ocena oddziaływania na środowisko jest procesem, w którym systematycznie, kompleksowo i wg ustalonych procedur zbiera się i analizuje określone informacje o projektowanej aktywności gospodarczej. Wyciąga się także wnioski dotyczące przewidywanych skutków tej aktywności dla środowiska, tworząc materiał bazowy do podejmowania decyzji przez właściwe władze lokalne.
 
Treść raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko
Zgodnie z art. 52 ust. 1 Prawa ochrony środowiska raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien m.in. zawierać: opis planowanego przedsięwzięcia, a w ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?