Od redaktora

Zagrożenie dla gospodarki danego kraju lub regionu spowodowane nie kontrolowanym przedostawaniem się olejów do wód powierzchniowych i podziemnych, a także szkodliwy wpływ wielu produktów o charakterze olejów na biocenozę odbiornika ścieków i otaczającego środowiska nie budzi dzisiaj wątpliwości. Właściwe rozwiązanie problemu zaolejonych wód, ścieków, gleby, osadów, strumieni powietrza lub gazu oraz części maszyn nie dotyczy tylko ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami, ale stanowi również o możliwości prowadzenia czystszej produkcji, o jakości produktów nowoczesnych technologii, a zarazem o oszczędnym gospodarowaniu paliwami, wodą i energią.


Według najnowszego raportu The Worldwatch Institute "State of the World 2001" wzrasta zagrożenie zanieczyszczenia wód podziemnych wieloma związkami chemicznymi, w tym produktami naftowymi i chlorowanymi rozpuszczalnikami. Nie zmalała też w ostatniej dekadzie - według tego źródła - ilość rozlanej ropy naftowej, pomimo ciągłych udoskonaleń technicznych i organizacyjnych transportu ropy.
Zaolejone odpady i materiały - w ogólnej percepcji - powstają przede wszystkim w wyniku awarii i katastrof. Prawie niewidoczne jest natomiast generowanie tych odpadów w wielu powszechnie akceptowanych działaniach gospodarczych.
Autorzy artykułów to moi obecni lub byli współpracownicy, specjalizujący się w różnych aspektach charakterystyki, technologii i zagadnień inżynieryjnych obróbki zaolejonych o...