- czyli walka z gryzoniami

Prowadzone rozmowy z samorządami gmin i pracownikami firm komunalnych wskazują na powszechność występowania problemu żerowania gryzoni i ptactwa na składowiskach odpadów. Nagminne oglądanie filmów amerykańskich, szczególnie tych o prawnikach, prowadzi nawet do tego, że sąsiedzi składowisk występują o odszkodowania za straty wywołane przez składowiskowych "gości". Inni, ci nie oglądający filmów, tylko się denerwują, uruchamiając nawet telewizję (np. Odolanów). Jest to więc problem, czy tylko drobna dolegliwość?

Dlaczego żerują?


Znawcy zwierząt twierdzą, że celem ich życia jest rozmnażanie. Realizacja podstawowego celu wymaga utrzymania się w niezłej kondycji, a więc odpowiedniego odżywiania. Tak też Bóg stworzył zwierzęta, dostosowując je do określonych warunków. Nic więc dziwnego, że wszelkiego autoramentu gryzonie czy niektóre ptaki, chcąc się odwdzięczyć Bogu za istnienie, poszukują żywności tam, gdzie jest ona najłatwiejsza do znalezienia.
Odpady komunalne, powstające w gospodarstwach domowych, zawierają znaczne ilości tego, co dla niektórych istot stanowi pokarm. Tak więc pozostałości jedzenia oraz nieprzetworzone odpady roślinne i zwierzęce stanowią niekiedy aż 40% masy wszystkich odpadów, niestety, składowanych. Ta właśnie część odpadów stanowi wspaniałą dietę dla niektórych zwierząt. Jeżeli do tego dodamy jeszcze "ciepłe mieszkanie" w składowisku, to stanowi ono darmowy hotel z ogromną il...