Trwające obecnie negocjacje z Unią Europejską zwracają uwagę na fakt, iż kraje ubiegające się o członkostwo muszą do dnia akcesji przyjąć wszystkie aktualnie obowiązujące unijne przepisy. Wywołuje to spore kontrowersje również wśród obywateli UE, gdyż powszechnie wiadomo, iż same państwa członkowskie nie przestrzegają unijnych przepisów. Dotyczy to zwłaszcza tych związanych z ochroną środowiska.

Rozmiary tego zjawiska są tak duże, że Parlament Europejski wystąpił z apelem do Komisji, by aktywniej monitorowała stopień przestrzegania unijnego prawa. Wezwano również Komisję, aby szybko i zdecydowanie reagowała na wszystkie przypadki łamania obowiązujących przepisów.
Państwa członkowskie UE zobowiązane były do przestrzegania (wpisania do swojego narodowego ustawodawstwa) od 1486 do 1494 dyrektyw tworzących acquis communautaire. Acquis jest zbiorem przepisów obowiązujących wszystkich członków Unii Europejskiej, a różnice w liczbie dyrektyw, które obowiązują poszczególne państwa członkowskie wynikają z istnienia okresów przejściowych dla niektórych państw.
Stan implementacji (wdrożenia) tych dyrektyw, które obecnie obowiązują poszczególnych członków Unii Europejskiej, pod koniec maja przedstawiał się następująco: Dania 97,78%, Szwecja 97,65%, Hiszpania 97,11%, Finlandia 96,91%, Luksemburg 96,45%, Włochy 95,91%, Holandia 95,58%, Belgia 95,18%, Portugal...