Oczyszczalnie ścieków oraz powiązane z nimi systemy kanalizacyjne są obiektami o kapitalnym znaczeniu dla ochrony środowiska wodnego, jednak często przyczyniają się do negatywnego oddziaływania na atmosferę. Wprawdzie znaczenie skażeń atmosfery powodowanych przez te obiekty jest stosunkowo małe w porównaniu z ich wpływem na środowisko wodne. Jednak ze względu na dużą i ciągle rosnącą ich liczbę oraz negatywne dla atmosfery oddziaływanie muszą być brane pod uwagę.

Postrzeganie problemu uciążliwości zapachowej oczyszczalni ścieków wiąże się istotnie z ich lokalizacją. Oczyszczalnie oddalone od osiedli byłyby obiektami nieuciążliwymi. Rozproszona zabudowa mieszkalna utrudnia niekiedy realizację takiego rozwiązania. Ponadto często wskutek konieczności lub nieprzemyślanych decyzji zabudowa mieszkalna zbliża się do istniejących oczyszczalni, zlokalizowanych pierwotnie na terenie niezabudowanym. Taka sytuacja prowadzi do nasilania się skarg ludności na uciążliwość zapachową powietrza i coraz częściej zmusza do podejmowania stosownych działań zaradczych.
Emisja odorów nie jest obecnie w Polsce normowana. Zapowiedź tego, że takie unormowanie będzie wprowadzone jest zawarta w Prawie ochrony środowiska. Wiąże się to także z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Potrzeba uregulowania zagadnienia emisji odorów, a właściwie jej ograniczenia, wynika z ich negatywnego oddziaływania. Wśród znacznej liczby substancji odorotwórczych mogą być związki o działaniu tok...