Już niedługo zaczną obowiązywać nowe zasady i samemu będzie można określić, co jest złomem. A zatem stosowane będą kryteria utraty statusu odpadu „złomu metali”.
 
W Polsce 9 października 2011 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Rady (UE) nr 333/2011 z 31 marca 2011 r. ustanawiające kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (zwane dalej rozporządzeniem w sprawie złomu). Rozporządzenie to odnosi się wyłącznie do złomu żelaza, stali lub aluminium, w tym również złomu stopów aluminium, i określa, kiedy złom ten przestaje być odpadem. Rozporządzenie zostało wydane w oparciu o Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającą niektóre dyrektywy (zwaną dyrektywą ramową). Jej art. 6 przewiduje, iż odpady po spełnieniu określonych warunków mogą utracić status odpadu i stać się „zwykłym” towarem.
To dość istotna zmiana dla przedsiębiorców branży złomowej, która może spowodować lekkie zamieszanie, szczególnie z uwagi na fakt, że brakuje w prawodawstwie polskim implementacji dyrektywy ramowej, która miała pojawić się do grudnia 2010 r. w postaci nowej ustawy o odpadach. Wprawdzie sam projekt powstał, ale nie został do tej pory uchwalony.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady, złom żelaza i s...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?