W artykule poruszono kwestie nakładania się na siebie regulacji administracyjnoprawnej w zakresie odpadów i cywilistycznej dotyczącej własności rzeczy.
 
W sytuacjach, w których dochodzi do stwierdzenia nielegalnego przemieszczania odpadów, ewentualnie nie może ono być realizowane zgodnie z prawem, mogą być wydawane przez organ administracji orzeczenia nakazujące racjonalne, ekologiczne ich zagospodarowanie. Problem w tym, że takie odpady mogą jednocześnie stanowić przedmiot własności w rozumieniu prawa cywilnego, a Konstytucja zabrania orzeczenia o przepadku rzeczy w inny sposób niż w drodze orzeczenia sądowego.
 
Nielegalne przemieszczania
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów w przypadku stwierdzenia nielegalnego ich przemieszczania albo na podstawie powiadomienia otrzymanego w trybie art. 24 ust. 1 rozporządzenia nr 1013/2006, główny inspektor ochrony środowiska wszczyna z urzędu postępowanie administracyjne. Zarazem w drodze postanowienia wzywa: zgłaszającego lub, jeżeli nie dokonano zgłoszenia, podmiot zobowiązany do dokonania zgłoszenia – jeśli za nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów odpowiedzialność ponosi wysyłający odpady, i odbiorcę odpadów, jeżeli odbiorca ponosi odpowiedzialność za nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów – d...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?