System gospodarowania odpadami komunalnymi jest mało elastyczny, ?przeregulowany? i zamknięty na innowacje. Tymczasem, choćby z racji wartości tego rynku, może stać się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego ? mówi Tomasz Styś, ekspert Instytutu Sobieskiego, który przygotował ze współpracownikami raport ?Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2030? o wyzwaniach stojących przed systemem gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce w kontekście pakietu Komisji Europejskiej o gospodarce cyrkulacyjnej.

Z Tomaszem Stysiem ekspertem Instytutu Sobieskiego rozmawiał Lech Bojarski redaktor naczelny wydawnictw, zastępca redaktor naczelnej "Przeglądu Komunalnego"

 

Jak Pan ocenia opublikowany niedawno projekt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami?

Tomasz Styś: Ten dokument ma trzy podstawowe zalety. Po pierwsze, przyjmuje proste ? choć wcześniej nie zawsze uznawane za oczywiste ? założenie, że odpady wytwarzają ludzie i że ma to swoje konsekwencje organizacyjne i prognostyczne. Po drugie, twórcy Planu starali się zmierzyć z efektami procesu inwestycyjnego z lat 2007-2013. Trzecią zasadniczą zaletą projektu jest jasne zdefiniowanie kluczowych wyzwań związanych z poziomami odzysku i recyklingu surowcowych frakcji odpadów komunalnych. Dokument zupełnie natomiast pomija trwający już proces konsolidacji na rynku przetwarzania odpadów i prawdopodobieństwo...