Od redaktora

Materiały uznawane za niebezpieczne z chwilą, gdy staną się odpadem, klasyfikowane są najczęściej także jako odpady niebezpieczne. Bywa, że również materiały, których nie traktujemy jako niebezpieczne, w formie odpadu zaliczane są już do niebezpiecznych.
Praktyka wskazuje, iż większość polskich przedsiębiorstw, nie kontrolowana przez odpowiednie organy państwowe i nie zmuszona wymaganiami kontrahentów, ignoruje przepisy związane z gospodarowaniem odpadami. Niska świadomość w tym zakresie jest spowodowana znacznymi zmianami w prawodawstwie dokonanymi w ciągu ostatnich lat. Celem prezentowanego opracowania jest przedstawienie najczęściej występujących problemów dotyczących wytwarzania, zagospodarowania i transportu odpadów niebezpiecznych.
Do najpowszechniej występujących odpadów niebezpiecznych bez wątpienia należą zużyte opakowania po niebezpiecznych substancjach chemicznych. Dobra znajomość przepisów oraz zasad postępowania (w tym systemów znakowania opakowań oraz obowiązków dotyczących naliczania i pobierania kaucji na opakowania odpadów niebezpiecznych) może w znacznym stopniu przyczynić się do unikania zbędnych kosztów i maksymalnego ograniczenia zagrożeń dla ludzi i środowiska. Znaczne ilości odpadów niebezpiecznych mogą powstawać w związku z zarządzaniem nieruchomościami czy działalnością usługową w zakresie czyszczenia odzieży oraz sprzątania, dlatego zagadnieniom tym poświęcono odrębne artykuły. Ponieważ zagrożenia związane z pr...