Odpady opakowaniowe, a nowe wyzwania
Przed jakimi wyzwaniami stoi polski system gospodarowania odpadami opakowaniowymi w związku z nowym pakietem o gospodarce o obiegu zamkniętym, przedstawionym przez Komisję Europejską?
Komisja Europejska przyjęła ambitny pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Wyznaczony do osiągnięcia w roku 2025 poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia dla odpadów opakowaniowych to 65%. Natomiast do 2030 r. zakłada się poddanie recyklingowi 75% odpadów opakowaniowych i 65% komunalnych. Dla poszczególnych frakcji wynoszą do celowe poziomy to: 55% dla tworzyw sztucznych, 60% dla drewna, 75% dla metali kolorowych, 75% dla aluminium, 75% dla szkła, 75% dla papieru i tektury. Za to do 2030 r. poziom dla drewna wzrośnie o 15%, a dla pozostałych grup (z wyjątkiem tworzyw sztucznych) o 10%. Poza tym w 2016 r. przedstawiona zostanie ścieżka rozwoju standardów jakości dotyczących surowców wtórnych (ze szczególnym uwzględnieniem tworzyw sztucznych).
Do 2030 roku zakazane będzie składowanie wysegregowanych odpadów, wraz ze stopniowym zmniejszaniem ilości deponowanych odpadów komunalnych do 10%.
Instytut Sobieskiego przygotował analizę systemu gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce w kontekście wyzwań wynikających z projektu gospodarki o obiegu zamkniętym. Eksperci, Tomasz Styś we współpracy z Robertem Foksem i Kamilem Moskwikiem, skupili się na jednym z elementów gospodarki o obiegu zamkniętym, ...