Funkcjonujący w powszechnej świadomości jako sprawca efektu cieplarnianego dwutlenek węgla nie jest jedynym gazem cieplarnianym (GHG). Metan ma 21-krotnie silniejszy wpływ na ocieplenie klimatu niż CO2.
Od kliku lat obserwuje się w Polsce rosnące zainteresowanie inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE), w tym w technologie biogazowe. W biogazowni rolniczej w wyniku fermentacji metanowej wytwarzany jest biogaz, z którego produkuje się np. energię elektryczną i cieplną w jednostkach kogeneracyjnych, zagospodarowując w ten sposób odpady z produkcji rolnej, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej. Podobnie można zagospodarować na cele energetyczne odpady komunalne, z tym tylko zastrzeżeniem, że logistyka dostaw i przygotowania wsadu jest dużo bardziej rozbudowana w stosunku do biogazowni rolniczych.
Uwarunkowania prawne
Jednym z pierwszych bodźców w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach kandydujących do UE w zakresie stopniowego zmniejszania zawartości frakcji organicznych w składowanych odpadach była dyrektywa 1999/31/EC o składowaniu odpadów (wydana w kwietniu 1999 r.).
Cele dyrektywy zostały transponowane do prawa polskiego na mocy przepisów Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251, z późn. zm.). Przepisy art. 16a określają procentowy udział całkowitej masy składowanych odpad&oa...