Odpady pod dachem [l1] problemem głównie dla małych firm

Obowiązek magazynowania odpadów pod dachem ma stać się jednym z narzędzi walki z patologiami. Eksperci branży odpadowej przekonują, że może okazać się tylko kolejnym kosztotwórczym rozwiązaniem, które wyrządzi więcej szkody niż pożytku.

W pierwszych dniach lutego na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany nowy projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów. Zgodnie z planami resortu, rozporządzenie ma zacząć obowiązywać dwa tygodnie po jego opublikowaniu. Jedyny wyjątek stanowią tu przepisy dotyczące oznaczenia etykietami magazynowanych odpadów niebezpiecznych, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.

Odpady trzeba będzie magazynować w sposób selektywny, zapobiegający rozprzestrzenianiu się ich poza wydzielone miejsce magazynowania, zapewniający ich właściwą rotację. Magazynowanie ma być prowadzone w miejscach, które zostały wydzielone i przeznaczone wyłącznie do tego celu, a do tego oddzielnie od magazynowanych substancji lub przedmiotów niebędących odpadami. Miejsca magazynowania muszą zostać odpowiednio zaprojektowane, wyposażone i zabezpieczone przed przenikaniem do gleby i wód powierzchniowych, ale także przed wpływem czynników atmosferycznych. Jednym słowem, wszystkie odpady mają trafić po...