W krajach wysoko rozwiniętych wytwarza się ok. 25 mln ton odpadów tekstylnych rocznie (5-7 kg/osobę/rok), z czego większość to odpady poużytkowe. Ok. 40% z nich to odpady nieodzieżowe (dywany, pokrycia mebli, siedzisk samochodowych, kotary, firany itp.).

Ilość tych odpadów w krajach rozwiniętych szacuje się na 4-6 mln t/rok1-3. Udział włókien poliestrowych w odpadach tekstylnych wynosi 27%, a to ponad połowa światowej produkcji poli(tereftalanu etylenu) – PET4. Składowanie odpadów z przemysłu tekstylnego (symbol 04 02), zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 grudnia 2000 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za składowanie odpadów (DzU z 2000 r. nr 120 poz. 1284) kosztuje aktualnie od 1 do 2 zł/kg5, podczas gdy odpady te mogą być powtórnie wykorzystane.
 
Wieloskładnikowe odpady
Odpady nieodzieżowe, oprócz dywanów i wykładzin dywanowych, stanowiących prawie połowę z nich, to głównie wieloskładnikowe odpady tekstylne, tzw. kompozyt tekstylny. Do grupy tej należą tkaniny obiciowe oraz sztuczna skóra. Te pierwsze są traktowane jako wyrób włókienniczy powstający przez splecenie ze sobą (wg założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku. Półproduktem do produkcji tkanin jest przędza tkacka. Natomiast sztuczna skóra to mate...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?