Tworzywa sztuczne odgrywają dużą rolę w dyskusji nad gospodarką o obiegu zamkniętym. Obok strat żywności i surowców krytycznych wymienia się je jako jedno z pięciu kluczowych zagadnień dla powodzenia całego projektu gospodarki cyrkularnej.

Opublikowana w połowie stycznia 2018 r. Strategia na temat tworzyw sztucznych1 bezpośrednio odnosi się do zjawisk związanych ze stosowaniem wyrobów tworzyw sztucznych, które w opinii Komisji Europejskiej mają decydujące znaczenie.

Należą do nich m.in. zbyt szybki wzrost zużycia samych tworzyw i niezbędnych do ich produkcji surowców (ropa naftowa, gaz ziemny), niski poziom zawracania tworzyw do obiegu (niski recykling) oraz wzrastające w szybkim tempie zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza środowiska morskiego.

Co z produktami jednorazowego użytku?

Strategia na temat tworzyw sztucznych, która sygnalizuje rozpoczęcie procesów o charakterze legislacyjnym i pozalegislacyjnym, ma na celu lepszą harmonizację w UE zasad dotyczących środowiskowych i ekonomicznych aspektów stosowania tworzyw. Strategia wzywa m.in. do przyjęcia ujednoliconych zasad, które sprawią, że do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzane na rynek UE będą mogły być ponownie użyte lub poddane recyklingowi i w efekcie nie będą zaśmiecały środowiska. Jako wsparcie ambitnych celów recyklingu GOZ w Strategii dla Tworzyw Sztucznych silnie zaakcentowano konieczność odwrotu...