Składowisko Odpadów Komunalnych w Machnaczu (woj. kujawsko-pomorskie) od 1986 r. jest miejscem deponowania odpadów komunalnych pochodzących z terenu Włocławka oraz okolicznych gmin. W pierwszych latach istnienia obiektu trafiał tam cały zmieszany strumień odbieranych odpadów, których wówczas nie segregowano. Dziś odpady poddaje się segregacji, a z istnienia składowiska czerpie się istotne zyski.

Ze względu na zmieniające się przepisy prawne w zakresie gospodarki odpadowej oraz szybkie zapełnianie składowiska w 1998 r. przystąpiono do jego modernizacji i rozbudowy. Jednym z pierwszych podjętych wówczas działań było zamknięcie czaszy zdeponowanych odpadów i zabezpieczenie jej folią PEHD. Zastosowanie takiej formy odizolowania odpadów od atmosfery spowodowało, iż pod folią wytworzyły się warunki beztlenowe i zaczął się proces fermentacji odpadów. Powstający w ich efekcie biogaz kierowano do studzienek zbiorczych, skąd początkowo następował jego swobodny wypływ do atmosfery.
 
Co daje biogaz?
Jak wiadomo, biogaz może być wykorzystywany jako odnawialne źródło energii. Dlatego też Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” z Włocławka (będące członkiem wspierającym PSBFP), eksploatator składowiska w Machnaczu, w latach 2004-2005 przystąpiło do realizacji inwestycji polegającej na odzysku i gospodarczym wykorzystaniu gazu skład...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?