Odporność gmin na gospodarkę odpadami komunalnymi
Koszty gospodarki odpadami komunalnymi stale rosną. Zoptymalizowanie ich nie jest łatwe, ale możliwe. wymaga jednak od gmin dogłębnej analizy źródła problemów oraz opracowania skutecznej strategii wdrożenia usprawnień.
Rewolucja śmieciowa, która wprowadziła system odpowiedzialności gmin za zagospodarowanie odpadów komunalnych, niebawem obchodziłaby swój jubileusz, jednakże w 2017 r. system ponownie doznał przewrotu, kiedy to zostało wydane rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Rozporządzenie wprowadziło ujednolicenie dla całej Polski standardu zbiórki odpadów komunalnych, dzieląc zbiórkę na pięć frakcji. A w rzeczywistości co najmniej pięć, ponieważ wiele gmin rozdzieliło również szkło na kolorowe i bezbarwne lub osobno zbiera popiół w okresie grzewczym.
„Szczegółowy” sposób selektywnej zbiórki został w tym roku zastąpiony wytycznymi z rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Wśród kilku zmian, takich jak ujednolicenie nomenklatury bioodpadów, dopuszczono również pokrycie pojemników odpowiednim kolorem jedynie w 30%, już nie tylko w lokalizacjach, gdzie pojemniki mogą obn...