Odpowiedzialność prawna za skutki powodzi
Odpowiedzialność prawna za skutki powodzi
Na jednostkach samorządu terytorialnego spoczywa szereg obowiązków związanych z ochroną przeciwpowodziową. Ich nieprawidłowe wykonywanie bądź zaniechania mogą stanowić przesłankę do odpowiedzialności odszkodowawczej w przypadku wystąpienia szkód powstałych w wyniku powodzi.
Art. 415 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (t.j. DzU z 2019 r., poz. 1145 ze zm., dalej jako: ?Kodeks cywilny? lub ?Kc?) stanowi, że kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Zgodnie z art. 417 § 1 Kc za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej, odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa. Przepis ten stanowi lex generalis, w stosunku do kolejnych regulujących tą materię przepisów art. 417-421 Kc.
Wina nie jest obecnie przesłanką odpowiedzialności za delikt władzy publicznej. W konsekwencji odpowiedzialność ta opiera są na przesłance bezprawności i jest powiązania nie z zachowaniem konkretnego funkcjonariusza publicznego, lecz z niezgodnym z prawem działaniem danej struktury organizacyjnej, która wykonuje władzę publiczną.
Do powstania odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z działaniem lub zaniechaniem niezbędne...