Odpowiedzialność w ochronie środowiska
Odpowiedzialność w ochronie środowiska
Analizując kwestię odpowiedzialności za działania niezgodne z obowiązującymi przepisami środowiskowymi, nie sposób nie zauważyć, że charakteryzują się one stosunkowo dużym zróżnicowaniem. Uwagę zwracają nie tylko bogaty katalog możliwych działań, jakie może podjąć organ administracji w reakcji na stwierdzone uchybienia obowiązkom prawnym, ale również odmienne reżimy samej odpowiedzialności.
Już pobieżna analiza przepisów jednej z naczelnych regulacji w ochronie środowiska, tj. Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, a ściślej jej rozdziału zatytułowanego ?Odpowiedzialność w ochronie środowiska?, pozwoli ustalić, że w zakresie szeroko rozumianej odpowiedzialności środowiskowej istnieją obok siebie trzy jej rodzaje ? odpowiedzialność cywilna, odpowiedzialność karna i odpowiedzialność administracyjna.
Każda z nich charakteryzuje się innymi przesłankami stosowania, oparta jest na odmiennych mechanizmach i instrumentach przewidzianych prawem, a także inne są ich rola i cel, który w efekcie ma zostać osiągnięty. Co ważne i warte podkreślenia, odpowiedzialności te nie wykluczają się wzajemnie, a wręcz przeciwnie ? uzupełniają się.
Odpowiedzialność administracyjna
Jeżeli więc dane działanie lub zaniechanie (bezczynność) podmiotu korzystającego ze środowiska odbywać się będzie z naruszeniem wynikającego z określonej normy praw...