Na temat proekologicznych działań firmy Hewlett-Packard Polska z jej prezesem i dyrektorem generalnym Andrzejem Dopierałą rozmawia Wojciech Dutka

Podobnie jak we wszystkich krajach Europy, w których działacie, także w Polsce prowadzony jest przez Hewlett-Packard Program Ekologiczny. Jednym z jego elementów jest Konkurs Ekologiczny. Rozstrzygnięcie drugiej edycji i ogłoszenie wyników miało miejsce 19 marca br. Czy Pana zdaniem cieszył się on zainteresowaniem?

Tegoroczny Konkurs Ekologiczny spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem instytucji i osób, do których był adresowany: organizacji pozarządowych, kół naukowych oraz osób prywatnych. Otrzymaliśmy ogółem 117 zgłoszeń, prawie dwa i pół razy więcej niż w roku ubiegłym. Niespodziewanie duża ilość zgłoszeń oraz wysoki poziom przedłożonych projektów sprawiły, że przyznanie nagród wymagało od naszych jurorów – ekspertów w dziedzinie ekologii, przedstawicieli instytucji prounijnych oraz dziennikarzy – podjęcia trudnych decyzji.
Konkurs wsparły swym autorytetem ważne instytucje i media. Honorowy patronat nad Konkursem objęło Ministerstwo Środowiska oraz Europejskie Centrum Ekologiczne Ligi Ochrony Przyrody, patronat medialny – „Rzeczpospolita”, „Focus”, Wirtualna Polska oraz poczytne pisma ekologiczne. Duży oddźwięk, jaki wywołała tegoroczna edycja Konkursu, wydaje się świadczyć, że staje się on wydarzeniem znaczącym, zdobywającym coraz większe uznanie i prestiż. Mamy nadzieję, że w miarę tego, jak będziemy kontynuować nasz Program Ekologiczny, będziemy coraz bardziej postrzegani jako partner i sprzymierzeniec wszystkich tych, którym nieobojętne są sprawy ochrony środowiska.

Często słyszy się o różnych protestach i bojkotach towarów organizowanych przez pozarządowe organizacje ekologiczne, które niekiedy próbują w ten sposób wymusić na dużych firmach pomoc finansową. Czy Konkurs Ekologiczny kierowany przede wszystkim do organizacji ekologicznych jest próbą ich „obłaskawienia”, czy wynika raczej z przyjętych przez HP celów i misji?

Ideą, która przyświeca działalności Hewlett-Packard na całym świecie, jest odpowiedzialność za przyszłość środowiska naturalnego. Idea ta jest zbieżna z działaniami organizacji proekologicznych, które podejmują różnorodne wysiłki na rzecz rozwiązania jednej z najbardziej istotnych kwestii o charakterze globalnym: poprawy stanu środowiska naturalnego. Wysiłki te to, między innymi, różnorodne działania edukacyjne, służące zmianie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Ten sam cel przyświeca Konkursowi Ekologicznemu Hewlett-Packard – zależy nam na zmianie codziennych zachowań i nawyków na takie, które służyłyby ochronie środowiska. Hewlett-Packard żywi głęboki szacunek dla organizacji pozarządowych, które, dysponując skromnymi środkami i ograniczoną liczbą pracowników, realizują swoją szczytną misję. Bliska nam jest również idea społeczeństwa obywatelskiego, idea współpracy trzech sektorów, realizowana przez organizacje pozarządowe. Sadzę, że zainteresowanie i życzliwość, z jakimi nasz Konkurs przyjmowany jest wśród organizacji pozarządowych, wynika ze wspólnoty celów, o której przed chwilą wspomniałem.

Cel proekologicznej polityki firmy Hewlett-Packard brzmi: „dostarczać produkty i usługi, które są przyjazne dla środowiska przez cały cykl ich życia oraz prowadzić działalność na całym świecie w ekologicznie odpowiedzialny sposób”. Jak w praktyce wygląda realizacja tego szczytnego celu? Czy o produktach HP można rzeczywiście powiedzieć, że są przyjazne środowisku?

Polityka proekologiczna Hewlett-Packard zakłada takie projektowanie produktów i usług, aby w jak największym stopniu zminimalizować zużycie niebezpiecznych materiałów, energii i innych środków potrzebnych do ich dostarczenia, a także, aby umożliwić utylizację produktów lub ich ponowne użycie. Nasze zakłady pracują tak, aby zapobiegać zanieczyszczeniom, chronić zasoby naturalne oraz redukować zatrucie środowiska. Stosujemy zasadę ciągłego monitoringu oraz doskonalenia sposobów zarządzania i procesów decyzyjnych pod kątem przestrzegania zasad ochrony środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty i zakłady produkcyjne przestrzegały uregulowań prawnych i wymogów związanych z ochroną środowiska. To, że nasze produkty są przyjazne środowisku, wyraźnie potwierdza międzynarodowa norma ISO 14001, którą uzyskaliśmy w roku 2000.

Czy jednym ze sposobów realizacji tego celu jest Program Odbioru i Recyklingu Wkładów do Drukarek Laserowych HP, będący także jedną ze składowych wspomnianego wcześniej Programu Ekologicznego? Na czym on polega i jakie osiąga efekty? Czy natrafiacie Państwo na jakieś przeszkody w jego realizacji?

Aby ograniczyć zaśmiecanie środowiska Hewlett-Packard prowadzi w Polsce od 1999 roku Program Odbioru i Recyklingu Oryginalnych Wkładów HP do Drukarek Laserowych. Celem akcji jest umożliwienie użytkownikom przekazania zużytych tonerów do recyklingu. Dzięki niej z zebranych tonerów do odzysku trafia aż 95% materiałów. Inicjując ten Program, Hewlett-Packard wyprzedził działania zmierzające do dostosowania polskiego prawa ekologicznego do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej. Założenia Programu są bardzo proste: HP zapewnia bezpłatny odbiór oryginalnych tonerów do drukarek HP LaserJet na terenie całej Polski i ich przetworzenie. Przy ilości do 5 sztuk wkłady można przesyłać Pocztą Polską na koszt odbiorcy do naszego punktu odbioru wkładów w Jabłonnej pod Warszawą. W przypadku ilości większej niż 5 sztuk, HP organizuje odbiór pustych wkładów na miejscu. Firma lub instytucja może jednorazowo przekazać większą ilość zużytych tonerów lub mogą one być umieszczane w specjalnych ekologicznych pojemnikach, ustawionych w biurach i regularnie opróżnianych przez HP. Program odbioru i recyklingu tonerów z miesiąca na miesiąc nabiera rozmachu. Do tej pory w sumie przetworzono 10,5 tony wszystkich materiałów. Przeszkodą w realizacji programu jest niewątpliwie wciąż jeszcze niska świadomość ekologiczna społeczeństwa, przeciętny Polak nie zdaje sobie sprawy z długości okresu, w jakim tonery ulegają rozkładowi. Niedostateczna jest także znajomości aktualnego prawa. Nasi konsumenci nie wiedzą, jakie obowiązki narzuca im nowa ustawa o zagospodarowaniu odpadów. W punktach sprzedaży na przykład nie spotyka się wywieszonej w widocznym miejscu informacji o możliwości oddania tonerów.

HP funduje także nagrodę w kategorii ochrona środowiska w Konkursie o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest to trzeci element Programu Ekologicznego HP, a jednocześnie sposób na nagłaśnianie i promocję w społeczeństwie zachowań i postaw proekologicznych. Co firma chce osiągnąć w ten sposób?

Przede wszystkim chcemy wyrazić swoje uznanie i szacunek dla dziennikarzy, którzy zajmują się publicystyką ekologiczną. Pragniemy też ściśle współpracować z mediami w propagowaniu wartości i postaw ekologicznych. Dlatego też podjęliśmy decyzję o sponsorowaniu przez Hewlett-Packard Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i przyznania w ramach tego Konkursu Nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego międzystowarzyszeniowego klubu „Ekos” za publikacje z dziedziny ochrony środowiska pod patronatem firmy Hewlett-Packard.

Skąd tak duże zainteresowanie problemami ochrony środowiska? Czy jest to tylko przeniesienie wzorców z Zachodu i sposób na budowę pozytywnego wizerunku firmy, czy też kryje się za tym faktyczna troska o stan środowiska?

Zaangażowanie Hewlett-Packard na rzecz ochrony środowiska stanowi integralną część systemu wartości naszej firmy od jej założenia ponad 60 lat temu. Celem naszym od początku istnienia firmy było stać się uznanym liderem w dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań środowiskowych dla dobra wszystkich ludzi. Definicja zrównoważonego rozwoju zakłada zaspokajanie potrzeb obecnych pokoleń bez wywierania negatywnego wpływu na potrzeby przyszłych generacji. I tą właśnie zasadą, zasadą poczucia odpowiedzialności za środowisko, kierujemy się w naszej działalności na całym świecie. Obejmuje ona pomoc udzielaną lokalnym społecznościom w odzyskiwaniu odpadów z wysypisk, w redukcji odpadów i szkodliwych emisji powstających przy produkcji, wspieraniu programów dotyczących ochrony środowiska, wdrażaniu systemów zarządzania oddziaływaniem na środowisko zgodnie z normą ISO 14001.

Jakie są plany na najbliższą przyszłość? Czy w dziedzinie ochrony środowiska HP znajduje dla siebie jeszcze jakieś obszary działania?

W chwili obecnej koncentrujemy się na trzech filarach Programu Ekologicznego, o których przed chwilą rozmawialiśmy. Po zakończeniu drugiej edycji Konkursu Ekologicznego, planujemy następną. Chcemy również po raz kolejny przyznać nagrody dziennikarskie. Naszym priorytetem pozostaje zbiórka zużytych tonerów. Sądzę jednak, że w przyszłości będziemy rozszerzać nasz Program o kolejne działania.

Dziękuję za rozmowę.


Andrzej Dopierałapełni funkcję prezesa zarządu i dyrektora generalnego Hewlett-Packard Polska od 1998 r. Ma ponad 11-letnie doświadczenie w branży IT. W 1998 r. odebrał z rąk prezesa HP Company Lewisa E. Platta nagrodę The President’s Quality Award (PQA), przyznawaną najlepiej zarządzanym oddziałom HP na całym świecie. W latach 2000 i w 2001 znalazł się na liście liderów nowej ekonomii i społeczeństwa informacyjnego „Businessman Magazine”. Zdobył też tytuł Postaci Roku Rynku IT 2001.
Jest członkiem Business Center Club, Polskiej Rady Businessu i Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce. Ma 39 lat, żonaty, troje dzieci.



Konkurs Ekologiczny HP rozstrzygnięty
19 marca br. w Warszawie w hotelu Jan III Sobieski odbyła się Gala Finałowa Konkursu Ekologicznego Hewlett-Packard w harmonii z przyrodą. Spośród 117 nadesłanych projektów jury wyłoniło łącznie sześciu laureatów [Fot. 1. Pierwszą nagrodę zdobyło Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju “Przysłop”].
Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobył projekt „Przysiółek przyjazny dla środowiska”, zgłoszony przez Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Przysłop” z Zawoi. Drugie miejsce i nagrody w wysokości 10 tys. zł przyznano ex aequo: „Krawężnikowej zbiórce makulatury” prowadzonej przez Federację Zielonych „Gaja” ze Szczecina oraz Dolnośląskiej Fundacji Ekorozwoju z Wrocławia za „Odrzański Serwis Internetowy – międzyprzedmiotowa edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju”.
Trzecie miejsce zajęły trzy projekty, zostały one uhonorowane nagrodami w wysokości 5 tys. zł. Były to: Kampania Ekologiczna „Czyste plaże” z Fundacji na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL z Krakowa, Ogólnopolska Kampania „Teraz Wisła” Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Klub Gaja” z Wilkowic oraz „Ograniczanie ilości i toksyczności odpadów medycznych w placówkach służby zdrowia”, projekt zgłoszony przez Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów „3R” z Krakowa [Fot. 2. W konkursie nagrodzono sześć organizacji pozarządowych. Oprócz dyplomów przyznano też nagrody na łączną kwotę 55 tys. zł.].
(ps)