Do końca kwietnia 2007 r. do prawa polskiego powinny zostać wdrożone postanowienia dyrektywy 2004/35/WE w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu.

Istniejące już instytucje odpowiedzialności prawnej wiążącej się z realizacją celów ochrony środowiska są w prawie polskim stosunkowo rozbudowane, jednakże wdrożenie postanowień dyrektywy istotnie uzupełni regulacje prawa wewnętrznego, dotyczące zapobiegania i naprawiania szkód w środowisku.
Postanowienia dyrektywy transponuje do polskiego prawa ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, przyjęta przez Sejm RP 7 marca 2007 r. (w chwili przygotowania artykułu jeszcze nie zakończono procesu legislacyjnego, wstępne omówienie dokonywane jest na podstawie tekstu uchwalonej ustawy w wersji przekazanej do Senatu).

Szkoda wyrządzona środowisku
Celem dyrektywy 2004/35/WE jest pełniejsze wdrażanie zasady „zanieczyszczający płaci”, w związku z czym założono, że podmiot gospodarczy, którego działalność wyrządza szkody w środowisku naturalnym lub powoduje bezpośrednie zagrożenie wystąpieniem takich szkód, musi być za nie odpowiedzialny finansowo. Zakładanym efektem nowych przepisów jest podejmowanie przez podmioty gospodarcze środków i opracowywanie praktyk minimalizujących ryzyko wyrządzenia szkód środowisku naturalnemu, dzięki czemu ograniczałyby możliwości poniesienia finansowej odpowied...