Interesującym zagadnieniem jest niewątpliwie problematyka odrzucenia oferty w postępowaniu o zamówienie publiczne. Praktyka pokazuje, że wykonawcy często nie zgadzają się z decyzją zamawiającego w kwestii odrzucenia ich ofert albo nieodrzucenia oferty konkurentów, dlatego coraz częściej w takich sytuacjach korzystają ze środków odwoławczych.

Katalog przesłanek skutkujących odrzuceniem oferty określony został w art. 89 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Przepis ten ma charakter obligatoryjny. Oznacza to, że zaistnienie chociażby jednej z nich skutkuje odrzuceniem oferty.

Przesłanki odrzucenia oferty
Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli jest ona niezgodna z ustawą (tzn. narusza jakikolwiek przepis ustawy lub wydanych do niej aktów wykonawczych) bądź gdy jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), przy czym wydaje się, że podstawy do odrzucenia nie może stanowić niezgodność formy oferty z postanowieniami SIWZ.
Odrzucenie oferty nastąpi też w przypadku, gdy jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (w rozumieniu ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) lub gdy zawiera ona rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia (ustawa nie definiuje pojęcia „rażąco niska cena”). Zgodnie z opinią UZP, taka cena jest niewiarygodna i nierealistyczna w porównaniu do cen rynkowych podobnych zamówień, tzn. odbiega od cen przyjętych i wskazuje, iż zamówienie zostało ...