Inwestorzy, decydujący się na oczyszczanie odcieku ze składowiska odpadów, coraz częściej zastrzegają, że do ich budowy należy użyć urządzeń spełniających wymogi  BAT (ang. Best Available Technology).

Na przeciw tym oczekiwaniom wychodzi odwrócona osmoza wraz z modułami ST. Właśnie w Polsce stosowanie instalacji oczyszczania odcieku z wykorzystaniem odwróconej osmozy (R/O) jest najracjonalniejszym wyborem ze względu na panujące warunki klimatyczne. Inne rozwiązania, takie jak: używanie wyparek napędzanych energią elektryczną lub też słoneczną, nie znalazły ekonomicznego wytłumaczenia, głównie z uwagi na koszty eksploatacyjne.
Nieskuteczne okazały się też metody biologiczne ze względu na zły współczynnik ChZT/BZT5, który jest istotnym wskaźnikiem dotyczącym biodegradowalności ścieków.
 
Skuteczność membran
W dużym uproszczeniu oczyszczanie odcieku na modułach osmotycznych opiera się na dokładnym przefiltrowaniu odcieku. Na powierzchni osmotycznej membrany zatrzymują się wirusy, bakterie, związki organiczne oraz jony nieorganiczne. Natomiast membrany są przepuszczalne dla małych cząstek jak jony wodorowe lub wodorotlenkowe oraz dla gazów. Trzeba podkreślić, że stopień zatrzymania wynosi od 95 do 98%. System ten jest wrażliwy na wahania temperatury, co zostało sprawdzone doświadczalnie – wzrost albo spadek o 1°C zmienia wydajno...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?