Recykling i odzysk energii z odpadów tworzyw sztucznych, to pełnoprawne i uzupełniające się metody odzysku, a kryterium wyboru bazuje na kompromisie pomiędzy opłacalnością procesów a względami ochrony środowiska.

Według danych PlasticsEurope, europejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych, poziom odzysku tworzyw sztucznych z odpadów komunalnych w Polsce wzrósł w ciągu ostatnich 7 lat z 15% do 39% (łącznie recykling i odzysk energii). Mimo że jest to istotny wzrost (ok. 17% średniorocznie), to ciągle jeszcze ponad 60% tych wartościowych odpadów marnuje się na składowiskach. Na tle innych krajów i przy średniej europejskiej odzysku tworzyw sztucznych na poziomie ok. 64%, Polska zajmuje jedno z końcowych miejsc.

Realizacja zadań ustawowych

Pakiet ustaw odpadowych, składających się na ubiegłoroczną ?rewolucję śmieciową?, wprowadził ważne zmiany w zagospodarowaniu odpadów komunalnych w naszym kraju. Gminy, jako właściciele odpadów komunalnych, zostały zobowiązane do zorganizowania zagospodarowania tych odpadów zgodnie z założeniami strategicznych dokumentów przyjętych przez Polskę, w tym Krajowego Planu Gospodarowania Odpadami, oraz z regulacjami dotyczącymi odpadów i ochrony środowiska, wprowadzanymi sukcesywnie przez UE. Obowiązek prawidłowego zagospodarowania jest kontrolowany przez administrację państwową. W składanych co roku raportach rocznych gminy muszą wykazać uzyskane poziomy recyklingu i...